09/07/2018 – הניוזלטר היומי

לגלות עולמות חדשים

כבני אדם, אנו מתוכנתים על מנת לגלות תמיד דברים חדשים, לחקור, ללמוד, להסיק ולאגור את המידע. אבל הרבה פעמים בתור מתכנתים אנחנו מכירים הרבה עולמות אבל מעדיפים להישאר בעולם המוכר שלנו (וורדפרס למשל). אבל מה היתרון בכך?

אני הרבה פעמים לוקח סופ״ש ולומד דברים חדשים. הסופ״ש האחרון למשל למדתי לעבוד עם Firebase של גוגל. כלי נהדר, עובד טוב, דוקומנטציה מעולה ונוחות מטורפת שמאפשרים תוך כמה דק׳ להקים אפליקציה עם אימות והזדהות, ושמירה וקריאה של נתונים. אבל בפרויקט הבא שלי כנראה שאשר בוורדפרס.

זו בעיה, קשה לנו לצאת מהמקום אליו אנחנו רגילים. במיוחד כאשר מדובר בלקוח שלא מבין ופשוט מעדיף שתבנה לו אתר וורדפרס כדי שמחר או מחרתיים לא תהיה פה, הוא יוכל לפנות למתכנת אחר. אבל נקודת המבט הזאת בעייתית. למה שלא תהיה פה? למה שהוא בכלל יחשוב על זה? למה שהוא לא יגיד  – העסק שנמצא מולי (לא פרילנסר) נראה לי מספיק חזק ומקצועי כדי לתת לי מענה שנים קדימה?

כשהלקוח ירגיש שאתם יודעים מה שאתם עושים, תוכלו לגרום לו לצאת מהגבולות ולקבל בסופו של דבר מוצר שמבוסס על טכנולוגיות מתקדמות יותר או כלים מתקדמים יותר שיעזרו לאתר שלו גם לתפקד טוב יותר. אל תפחדו מזה – לעבור לעבוד עם מערכת חיצונית שתספק לכם api למשל זה דבר שיעזור גם לידע שלכם וגם ללקוח.

המקרה שקרה אצלנו

פנה אלינו לקוח שמספק בערך מיליון מלונות באמצעות קבצי csv. המנוע של האתר מציג בסופו של דבר בכל סינון רק 6 מלונות המובילים לפי הסינון. יש 5 פרמטרים לסינון (לא ביחד) מה . שאומר שיש לנו 6 מלונות שיוצגו בכל אחד מ-5 הפרמטרים כאשר מחפשים מיקום מסויים בעולם. זה בעצם אומר שלכל מיקום יש גג – 30 מלונות שונים שיוצגו. אז למה לתת לוורדפרס לאגור בערך מיליון מלונות?

מבנה טבלת הפוסטים בוורדפרס הגיע למיליון רשומות וטבלאת ה-post_meta הגיע לבערך 24 מיליון רשומות. כל זה לא מספיק שכן היו בערך 200 אלף terms באתר ועוד כמובן term_meta סביב החצי מיליון.
האם זה הגיוני שוורדפרס תטפל בזה?

הרעיון שעלה לי הוא להרים את המערכת api של המלונות ב-firebase של גוגל או אפילו להקים פרויקט לראבל בשביל זה ואז מהאתר וורדרפס אשלח קריאות ל-api שיצרתי על מנת להדפיס את התוצאות בלבד. כך לא אהיה נתון לחסדיו של וורדפרס.

הלקוח לא אהב את הרעיון והפרויקט שלו תקוע עם שאילתות איטיות וחיפוש שמאוד מכביד על הגולש. מי הפסיד בסוף?

אני מאמין שאם הייתי נותן ללקוח הרגשה עם יותר ביטחון בתחילת הפרויקט אולי היה אפשר לשנות את דעתו ולגרום לי להתעסק בדברים עמניינים יותר וגם ללקוח לקבל מוצר איכותי שעובד טוב יותר ולאורך זמן.